czwartek, 21 stycznia 2016

Domowe sposoby na kaca

Zaraz po przebudzeniu leczenie kaca powinno wyglądać następująco. Swoje pierwsze kroki po wstaniu z łóżka skieruj w do łazienki, aby wziąć prysznic lub kąpiel. Kąpiel postawi Cię na nogi, natomiast czysta skóra lepiej oddycha i czujemy się lepiej. Musisz pić dużo niegazowanej wody mineralnej lub jakiś izotonik w celu szybszego nawodnieni tkanek. Poranna kawa pomoże na ból głowy, natomiast sok pomidorowy dobrze wpłynie na nasze nerwy. Picie soków soki owocowych przyspiesza spalanie alkoholu.
Gdy czujesz się naprawdę źle wtedy najlepsze na kaca jest zastosowanie klina, czyli użycie nie dużej ilości rozcieńczonego alkoholu, który unormuje procesy komórkowe. Musisz się zmusić do jedzenia i spożyć np. jajecznicę lub rosół, które to wzmocnią twój organizm dostarczając niezbędnych substancji. Uwaga na leki, które to mogą bardziej podrażniać żołądek osłabiony już spożywaniem alkoholu. Dobrze zrobi spacer i odpowiednie dotlenienie organizmu, co wpłynie na zmniejszenie bólu głowy.

Domowy sposób na kaca: kwas z buraków
Kwas buraczany, czyli sok z kiszonych buraków, dostarcza niezbędnych witamin i minerałów i rewelacyjnie zwalcza toksyny z organizmu. Aby szybko pozbyć się kaca, wypijaj pół szklanki kwasu z buraków 2-3 razy dziennie. Dobrze jest wypić również szklankę soku z buraka.

Domowy sposoby na kaca: sok z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków
Moim zdaniem najlepsze na kaca jest picie soku z kiszonej kapusty, który to jest doskonałym produktem zawierającym dużo witamin i minerałów (zawiera szczególnie dużo witaminy C, z grupy B oraz minerały: potas, żelazo i wapń), Po spożyciu w szybki sposób uzupełniamy brak witamin i niezbędnych minerałów, które zostały usunięte z organizmu przez alkohol. Drugą ważną cechą tego soku jest zawartość dobrych bakterii, które naprawiają florę bakteryjną jelit i usuwają toksyny z organizmu.

Domowy sposób na kaca: sok z pomidorów
Jednym z objawów kaca są drgawki ciała i nierówna praca serca. Odpowiada za to alkohol, który usuwa potas - pierwiastek, który m.in. normalizuje napięcie mięśni, komórki nerwowe i stabilizuje rytm serca. Wypijaj sok pomidorowy, aby uzupełnić braki tego minerału oraz innych.

Domowe sposoby na kaca: rumianek i mięta
Mięta i rumianek doskonale sprawdza się w przypadku mdłości i ociężałości głowy. Na kaca również jest zalecany napar z piołunu. Wypijaj herbatki z rumianku i mięty 2 razy dziennie.

Domowy sposób na kaca: miód naturalny
Miód, zawiera fruktozę, która podkręca metabolizm i potęguje proces usuwania toksyn z zatrutego alkoholem organizmu. Dodaj łyżkę miodu do szklanki wody z cytryną i pij 2 razy dziennie.

Domowy sposób na kaca: szparagi
Naukowcy potwierdzili, że szparagi, które zawierają aminokwasy i minerały łagodzą kaca. Warto zjeść przed spożywaniem alkoholu, aby zabezpieczyć wątrobę przed toksynami.
Domowy sposób na kaca: nalewka lecznicza

Nalewka lecznicza jest kolejnym sposobem na walkę z kacem. Wystarczy kupić w aptece nalewkę leczniczą Sober i zapomnieć o kacu :)

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Sztuka picia koniaku



Koniak pijemy najczęściej jako digestif, po obiedzie lub kolacji. Błędem jest bardzo energiczne poruszanie kieliszkiem z koniakiem, gdyż może to spowodować zbyt szybkie napowietrzenie trunku i sprawić, iż ulotni się cały bukiet. Jeśli naprawdę chcemy poczuć całą magię koniaku, powinniśmy w to włożyć trochę czasu, cierpliwości i uwagi. Aby wyczuć zmiany, jakie dokonują się w trunku, musimy odczekać około pięć minut od nalania. Najbardziej intensywny aromat znajduje się wewnątrz kieliszka, natomiast na zewnątrz unoszą się te delikatniejsze. Aby wyczuć głębię zapachu musimy stopniowo przesunąć koniak w kierunku nosa i zaciągnąć się zapachem z wnętrza kieliszka. W koniaku wyczuwalne są zapachy: wanilii, orzechów, śliwek, biszkoptów, grzybów, rodzynek, kwiatów, suszonych owoców, a także drzewa.
Równie ważny, co sama degustacja, jest kieliszek, w jakim podajemy trunek. Utarło się, że należy go pić w kieliszku przypominającym balon , na niskiej nóżce, powszechnie znanym jako koniakówka. Znawcy tematu jednak uważają, że w celu wydobycia wszystkich walorów, najlepiej pije się ten alkohol z kieliszka o kształcie przypominającym zwężający się ku górze, wydłużony tulipan. Budowa tego kieliszka ułatwia koncentrację zapachów tuż przed ich pełnym rozwinięciem.
Pijąc koniak nie możemy się spieszyć, powinniśmy delektować się każdym łykiem, przytrzymując przez moment alkohol w ustach, obejmując nim cały język i powoli przełykać.

Koneserzy koniaku uważają, że barbarzyństwem jest picie go jednym haustem, albo z dodatkiem innych napojów. Jednak coraz częściej producenci, chcąc pozyskać nowych, młodych odbiorców, zaczynają lansować niekonwencjonalne sposoby jego picia. W tej chwili drinki na bazie koniaku są popularne niemal na całym świecie, podaje się go w long drinkach z lodem, sprite’m czy tonikiem, a nawet sporządza koktajle składające się z koniaku, jogurtu naturalnego i syropu waniliowego. Picie w ten sposób nie ma jednak nic wspólnego z celebracją i degustacją. Gdy po całym dniu pragniemy się zrelaksować i dodać do swojego życia odrobinę elegancji i magii, wówczas sięgamy po koniak w czystej formie. Czasem także po cygaro, które nieodłącznie kojarzone jest z tym właśnie trunkiem. Wtedy możemy odkrywać nowe, niepowtarzalne smaki i aromaty. Czego sobie i wszystkim Państwu życzę.  

Najlepszą temperaturą jest 18-20 st. C. W dawnych czasach, gdy w domach temperatura osiągała jakieś 15-16 st.C., kieliszek trzymano za czaszę i mieszano tak, aby ogrzany ujawnił pełnię swojego smaku i aromatu. Obecnie, kiedy w mieszkaniach nawet zimą temperatura nie jest niższa niż 18 stopni, nie ma potrzeby ogrzewania koniaku w dłoniach. Można trzymać kieliszek za nóżkę.

czwartek, 14 stycznia 2016

Ziołowa walka z kacem

zioła na kacaOto kilka ziołowych sposobów na pozbycie się kaca:
Na kaca przynosi ulgę wypicie soku z cytryny z wodą, soku pomarańczowego z witaminą C, gorącej herbatki z mięty pieprzowej lub herbaty z macierzanki. Napar z krwawnika pospolitego z kwiatem z bzu czarnego pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Pierwiosnek – olej z pierwiosnka wspomaga i normalizuje procesy przemiany materii, bardzo dobrze wpływa na pracę serca, zmniejsza dolegliwości żołądka i poprawia pracę wątroby. Stosować można od kilkuset miligramów do kilku gram na dobę większe dawki należy uzgodnić z lekarzem.

Kora wierzby – ekstrakty z kory wierzby są znane jako "naturalna aspiryna" można stosować napary, lub nalewkę z kory rozpuszczać z wodą i pić jako gorzki tonik.

Koper włoski – napar z kopru poprawia pracę wątroby i przyspiesza jej odtrucie. Działa regenerująco na wątrobę.

Tysiącznik – napar z ziela tysiącznika 1 łyżkę ziela zalać szklanką wody przykryć i odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić  3 razy dziennie po 2 łyżki naparu przed jedzeniem. Napar działa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych wspomaga apetyt.

Marchew – sok z marchwi dostarcza organizmowi witamin, wspomaga odtruwanie wątroby, działa moczopędnie, należy na bieżąco uzupełniać płyny aby jak najszybciej odtruć organizm.

Kapusta – sok z kiszonej kapusty dostarcza organizmowi wypłukane witaminy i sole mineralne. Sok zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, K, oraz wapń, potas, żelazo. Zawarte składniki w soku bardzo dobrze są przyswajane przez organizm, wspomagają pracę wątroby oraz śledziony, pomagają bardzo szybko i skutecznie ugasić pragnienie.

Imbir – napar z imbiru 1 łyżeczkę utartego imbiru zalać szklanką wrzątku przykryć na 10 minut przecedzić. Pić małymi łykami. Napar wspomaga  pracę  woreczka żółciowego, działa przeciwwymiotnie.

Olejek z japońskiej mięty - jedną kroplę olejku umieścić na języku i robić głębokie wdechy ustami, a wydech nosem zabieg taki można powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

Miłorząb dwuklapkowy – ginko biloba  ekstrakty z liści można stosować przy bólu głowy spowodowanym kacem, ekstrakty zwiększają przepływ krwi do mózgu, co przyczynia się też do poprawienia pamięci, koncentracji i pracy mózgu. Dzienna dawka nie może przekroczyć 240 mg.

Ananas – jest on bogaty w bromelinę która jest mieszaniną wielu enzymów trawiennych. Pomagają w trawieniu a tym samy przynoszą ulgę wątrobie. Ananas łagodzi także stany zapalne.

Jabłko a zwłaszcza czerwone lub pomarańczowe które zawiera wiele składników fitochemicznych, dzięki którym ułatwiają oczyszczanie wątroby z toksyn i detoksykację organizmu zatrutego alkoholem.

Ostropest – można sporządzić napar i wypić albo zażyć 1 łyżeczkę sproszkowanych nasion popijając wodą, ostropest jest bardzo dobry na wątrobę.

Kudzu - preparaty z korzenia kudzu wpływają na poprawę nastroju, pamięci i koncentracji. Oczyszczają organizm z toksyn, uśmierzają ból głowy. Kudzu reguluje proces trawienny i wzmacnia organizm. Jeżeli mamy kudzu w postaci tabletek można zażywać  1 – 2 tabletek dziennie podczas posiłku lub przed.

Dodatkowe sposoby na kaca:
Jeśli chcesz szybko skorzystać z dobrodziejstwa roślin wystarczy, że pójdziesz do apteki i kupisz Sober, który jest produkowany tylko z naturalnych składników!

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Najbardziej znane firmy produkujące whisky

Zastanawialiście się kiedyś jakie są najlepsze brandy whisky? Dzisiaj dowiecie się o nich wszystko.

ARDBEG
Ardbeg jest często uważany za najlepszą whisky szkocką. Jest to whisky o najsilniejszym charakterze. Bardzo zdecydowana w smaku, o niezwyklesilnych akcentach jodu morskiego z elementami torfu, wodorostów i soli morskiej, tak charakterystycznych dla wyrobów z wyspy Islay. W smaku Ardbeg'a wyczuwa się także akcenty słodu i wanilii. Najpopularniejsze na rynku wersje Ardbeg to 10-letnia single malt, oraz Ardbeg Uigeadail, nazwana od jeziora, z którego czerpana jest woda do produkcji whisky.

BOWMORE
Bowmore to pierwsza, legalna gorzelnia na Islay i jedna z najstarszych w całej Szkocji. Warto podkreślić, że Bowmore to jedyna destylarnia w Szkocji, w której produkcja prowadzona jest od początku do końca na miejscu. Bowmore jest bardziej łagodną i aromatyczną whisky niż inne malty z Islay, ale mimo to zawiera silną nutę dymu. Najpopularniejszą jest wersja 12-letnia. Wyczuwa się nutę lawendy, sherry i toffi w tle. Na podniebieniu aromatyczna, słodka z nutami oleju lnianego, terpentyny i pieprzu. Końcówka wytrawna. Jest to whisky charakterystyczna dla produktów z Islay - o dość silnych akcentach torfu, dymu, wodorostów i jodu morskiego.

HIGHLAND PARK
Highland Park to najdalej na północ wysunięta destylarnia whisky szkockiej. Najpopularniejszą wersją Highland Park jest 12-letnia single malt. Whisky Highland Park od dawna ma świetną reputację. Gorzelnia szczyci się słowami Cara Rosji i Króla Danii, którzy w 1883 roku, po podanej im whisky '' obaj orzekli, ze nigdy nie kosztowali lepszej''. 12 - letnia whisky oferuje nam aromaty wrzosu z dymną podszewką, wraz z wodą pojawiają się wonie miodu, liści i przypraw. Smak trunku jest subtelnie zrównoważony, słodko-wytrawny, ze znamienną dla Highlad Park nuta dymu w końcówce - sygnaturą tego malta.


GLENFIDDICH
Wytwórnię tę, produkującą najlepiej sprzedawaną whisky malt na świecie ( warto wspomnieć, że rocznie produkuję się tu ponad 800 000 skrzynek!!!/ 12 but. 0,7) założył w 1887 roku Wiliam Grant. Nazwa wzięła się od rzeki Fiddich, przepływającej nieopodal. Słowo "glen" - tak często stosowane jako składnik nazw różnych gatunków whisky - oznacza dolinę rzeki. Glenfiddich to dolina rzeki Fiddich. Z kolei "fiadh", od którego wziął się Fiddich, oznacza w języku szkockim jelenia. Stąd nazwa Glenfiddich często bywa tłumaczona jako "dolina jeleni". Do dnia dzisiejszego, wszystkie etapy produkcji, od wytwarzania słodu po butelkowanie, przebiegają na miejscu. Obecnie w zakładzie działa 29 kotłów destylacyjnych, które wytwarzają 35% całej whisky single malt na świecie, czyli co trzecia butelka tego trunku kupowana na świecie to Glenfiddich!!! 12 - letnia Special Reserve oferuje nam jasnosłomkową barwę z zielonymi refleksami. Aromat lekki, z nutami zbożowego zacieru, zielonych witek, jabłek i niuansów dymu. Wraz z wodą aromat staje się świeższy i bardziej apetyczny, słodkawy, słodowy, z nutą syropu z gruszek. Końcówka krótka.

BALVENIE
The Balvenie to jedna z siedmiu whisky produkowanych w Dufftown - stolicy whisky szkockiej w samym sercu Speyside. Nazwa whisky pochodzi od nazwy znajdującego się nieopodal, na wzgórzu, zamku zbudowanego w XIII wieku. Najczęściej spotykaną na rynku wersją Balvenie jest 10-letnia Founder's Reserve. Jest to whisky o łagodnym smaku, w którym wyczuwa się lekką wytrawność i akcenty miodu. Balvenie dostępna jest również w wersji 12-letniej Double Wood, która dojrzewa początkowo w beczkach ze świeżego dębu, a następnie przelewana jest do beczek po sherry w celu nabrania krągłości i charakterystycznego posmaku. W efekcie otrzymujemy słodki, bogaty Malt o orzechowo-korzennym charakterze. Charakterystyczny jest również kształt butelki Balvenie, imitujący do pewnego stopnia kształt alembika do destylacji whisky.


OBAN
Oban - najczęściej spotykana w postaci 14-letniej single malt whisky - to przedstawicielka zachodnich Highlands. Ze względu na nadmorskie położenie destylarni, whisky z Oban bardzo często porównywana jest do trunków produkowanych na wyspach. I rzeczywiście, Oban jest trunkiem łączącym w sobie charakterystyczne cechy whisky z Highlands - jest łagodna, z łatwo wyczuwalnymi nutami słodyczy - z cechami trunków z wysp - typowo morski, jodowo-słony aromat oraz dość silnie wyczuwalne akcenty torfowe. 14 - letnia whisky ma zdecydowany, bursztynowy kolor o wyraźnie morskim aromacie z niuansami mirtu i dymu. Ten gładki i średnio zbudowany trunek oferuje nam słodkawy na starcie smak, przechodzący w wytrawny na finiszu, z oczywistą nutą dymu torfowego.

GLENMORANGIE

Oferowana na rynku gama Glenmorangie jest niezwykle szeroka – od 10-letniej single malt, poprzez wersje 15 i 18-letnie do wielu różnych wersji smakowych. Najbardziej popularna wersja Glenmorangie – w wersji 10-letniej – to trunek niezwykle wyważony, o subtelnie przydymionym kwiatowym zapachu i świeżym, aromatycznym smaku, w którym wyczuwa się elementy wanilii i cytrusów. Glenmorangie niezwykle duży nacisk kładzie się na rodzaj beczek, w których dojrzewa destylat. Są to przede wszystkim - co najmniej w pierwszej fazie leżakowania - beczki po amerykańskim bourbonie, specjalnie sprowadzane do destylarni. W przypadku części destylatu stosuje się leżakowanie dwufazowe - okres podstawowy w standardowych beczkach po bourbonie, po którym następuje jeszcze kilka lat w beczkach po sherry, maderze lub porto.

GLENGOYNE
Glengoyne należy do nielicznego grona single malt whisky, w których smaku nie sposób wyczuć - zwykle wszechobecnego - smaku torfu. Nie da się go wyczuć, gdyż go tam nie ma. W procesie produkcji Glengoyne słód jęczmienny suszony jest nad naturalnym ogniem, nie nad żarzącym się torfem. Nadaje to produktowi specyficznej łagodności i wręcz słodyczy. Tym bardziej, że leżakowanie Glengoyne odbywa się z dala od morza, więc trudno w niej o ostry smak jodu morskiego czy wodorostów - tak charakterystyczny dla wyrobów z wysp czy wybrzeży.

CARDHU
Cardhu to szczególna whisky. W pełni zasługuje na miano kobiecej. Jest to trunek o niezwykle łagodnym smaku z łatwo wyczuwalną nutą słodyczy. Idealna dla początkujących.

czwartek, 7 stycznia 2016

Alkohole a delegacje

W kultowym filmie „Las Vegas Parano” Terry’ego Gilliama Johnny Depp zagrał dziennikarza sportowego, który podczas służbowego wyjazdu ma problemy z koncentracją przez imprezy, alkohol i inne używki. Na jakie pokusy można natrafić w czasie delegacji i czy można się przed nimi ustrzec?

Kac i inne zjawiska pogodowe

Jeden z czołowych polskich sportowców co roku organizuje wakacje cykl treningów dla młodych dzieciaków w różnych miastach Polski. Jeździ po Polsce ze swoimi trenerami i razem szkolą maluchów. W jednym z miast dzień przed takim otwartym treningiem odbył się bankiet.
Sportowiec szybko się urwał, ale dwóch trenerów zostało do końca i tak zabalowali, że nie wrócili na noc do hotelu. O dziwo jednak następnego dnia pojawili się.
Niestety, o godzinę spóźnieni. Waliło od nich alkoholem, suszyło ich, ale mimo to podjęli wyzwanie. Jeden z nich powiedział: „To miasto jest zbyt przyjazne sportowo”. Co poradzić na takie sytuacje? Najlepiej próbować zachować umiar. Zapomniał o tym jeden sportowiec amerykański, który w czasie wieczornego wypadu na miasto złamał rękę. Oficjalnie dlatego, że został pobity, a podobno tak naprawdę wyproszono go z nocnego klubu za zbyt głośne zachowanie i zamknięto przed nim drzwi. On jednak nie zamierzał dać za wygraną i tak ochoczo walił ręką o drzwi, że została złamana. Inny sportowiec tak zabalował ponoć po wygranym meczu swojej drużyny w czasie ważnego turnieju, że następnego dnia nie był w stanie wsiąść ze swoimi kolegami do autokaru. Dojechał spóźniony, taksówką. Nie muszę chyba dodawać, że tym samym zakończyły się jego udane występny na tej imprezie. Jeszcze bardziej poszalał kilka lat temu, kiedy jako wielka gwiazda chciał po pijaku kupić jeden z hoteli, w którym nocował. Sprowadził też do niego ponoć prostytutkę.
Kiedy pewien działacz sportowy wybrał się na mecz towarzyski do Berlina, w którym zagrały drużyny NBA Washington Wizards i New Orleans Hornets, to po pijaku wyznał, że przyjechał zobaczyć Marcina Gortata, który wówczas grał w… Orlando Magic. Kiedy usłyszał, że Polak nie gra w żadnej z tych ekip, to był szczerze zdziwiony. „Jak to?”- pytał.”Przecież grają Magicy!”- dodał. Kiedy wyjaśniono mu, że Magicy i Czarodzieje to nie te same ekipy, bardzo się zmartwił i nie wiedział, jak się wytłumaczy z delegacji. Dowodzi to, że o ile czasem ostre imprezowanie w czasie delegacji potrafi ujść płazem, to lepiej uważać na detale i mieć głowę na karku. Czego sobie i wszystkim życzę. Wszak nie o to chodzi, żeby narobić sobie kłopotów, tylko by zrobić to, co się ma do zrobienia i przy okazji dobrze się bawić.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Sposoby na kaca w innych krajach

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ludzie radzą sobie z kacem w innych krajach? Czy z góry może założyliście, że tak samo jak w Polsce? Jeśli to drugie, to niestety jesteście w błędzie. Poznajcie sposoby na kaca z różnych krajów Europy, Azji, Australii i Ameryki.


Stany Zjednoczone
Zacznijmy od USA, kraju z którym kojarzą nam się niezdrowymi i kalorycznymi posiłkami. Czy towarzyszą one również amerykanom po zakrapianej imprezie? Tak! Na kaca najlepszym sposobem dla przeciętnego amerykanina jest wizyta w barze szybkiej obsługi. Najlepiej by zestaw zawierał bekon, ser oraz jajka. Jeśli to jednak nie wystarcza trzeba sięgnąć innych sposobów. Jednym z nich jest mieszanina mocnego wina, soli, pieprzu, sosu myśliwskiego oraz jądra byka. Tak właśnie, dobrze przeczytaliście, jądra byka.
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii sposób na kaca jest prostszy. Z racji dość obfitego codziennego porannego posiłku, posiłek na kaca nie różni się niczym. Tym samym, brytyjczycy jedzą jajka na bekonie (podobnie jak amerykanie), tosty pokryte serem i fasolką w sosie pomidorowym. To wszystko popijają herbatą z mlekiem.
Rosja
W Rosji z kolei sposób na kaca wydaje się dość przyjemny. Wykorzystują bowiem oni dobro rosyjskiej sauny. Jest ona połączeniem łaźni fińskiej z butelką stolicznej umieszczonej w śniegu.
Japonia
W Japonii na kaca udaje się do specjalnych barów. Sprzedaje się w nich jedynie jeden posiłek. Są to flaczki.
Chiny
Chińczycy z kolei na kaca piją… zieloną herbatę. Alternatywą jest woda z cytryną.
Niemcy
W Niemczech, Bawarczycy zajadają się kapustką kiszoną. Co więcej popijają ją sokiem z kiszonej kapusty. By nie było tego mało, dość popularną przekąską do tego „dania” są ogórki kiszone.
Dania
W Danii najlepszym sposobem na kaca jest wypicie piwa. Prosto i smacznie.
Francja
Również Francuzi nie szukają daleko sposobu na kaca. Aby go zwalczyć zajadają się francuskimi tostami.
Australia
Gdybyś miał kaca w Australii, podano by Ci miseczkę płatków owsianych oraz pomarańczę.
Który sposób wydaje Ci się najlepszy/najtrafniejszy? A może wolisz typowe, polskie sposoby na porannego kaca bądź Soberowe uzdrowienie? :)